Indexové nástroje

Investiční filosofie MONECO investiční společnosti vychází v první řadě ze zaměření, tam kde je to efektivní, na moderní nízkonákladové indexové investiční nástroje. Ty reprezentují zejména tzv. ETF.

MONECO investiční společnost ve svých produktech kombinuje všechny zmíněné výhody ETF, mezi nimiž vybírá ty nejvhodnější, a kombinuje je s aktivním rozvržením například dle jednotlivých světových regionů.

Exchange Traded Funds (ETF)

ETFs (Exchange traded funds), tedy burzovně obchodované fondy, jsou moderním investičním nástrojem, který si díky svým vlastnostem získává čím dál větší oblibu mezi investory. Objem majetku pod správou těchto produktů přesahoval koncem roku 2018 hodnotu 5 bilionů dolarů (přes 110 bilionů korun), přitom v roce 2008 šlo jen o cca 700 miliard dolarů. Podstatu ETF můžeme shrnout do několika bodů.

ikona_nevybirejte_jehlu

Nevybírejte jehlu v kupce sena, kupte si rovnou celou kupku.

ETF ve většině případů pasivně kopírují svůj podkladový index, tedy obsahují například všechny akcie firem obchodované na dané burze. Místo toho, abychom se například ze slavného indexu S&P 500 (tvořeného 500 největšími americkými společnostmi) snažili vybrat ty nejlepší v naději, že se „trefíme“ do té správné, poskytne dané ETF investorovi možnost podílet se na vývoji celého indexu. Jak ukazují statistiky, naprostá většina fondů založených na aktivním výběru konkrétních akcií vývoj celého indexu nepřekoná. ETF tento problém úplně míjí.

ikona_vyssi_vykon

Vyšší výkon za nižší cenu

ETF jsou, díky způsobu fungování, nákladově velmi levné. Jejich TER, tedy index celkové nákladovosti, se běžně pohybuje na úrovni několika setin či nízkých desetin procenta. Průměrný TER v Evropě dostupných ETF dosahoval v roce 2017 hodnoty pouhých 0,32 %. Některé aktivně řízené fondy s paradoxně nižší výkonností přitom nezřídka kdy účtují klientům až desetinásobek této hodnoty. O kolik vydělalo za posledních 25 let ETF postavené na slavném indexu SP 500 oproti průměrnému aktivně řízenému fondu, který se snažil vybírat „rozinky z koláče“? Posuďte sami, rozdíl je to dramatický…

 Kumulativní výnos v USDAnulizovaný výnos v USD
ETF na index S&P 500900 %9,4 %
Průměrný aktivně řízený akciový fond na index S&P 500632 %8,0 %
ikona_vysoka_likvidita

Vysoká likvidita

ETF jsou burzovně obchodované. To znamená, že investujete-li do nástroje postaveného na ETF, v každém okamžiku mohou být tato podkladová aktiva přeměněna zpět na peníze, třeba pro odkup investice.

Praktické

snadná expozice na řadu trhů
a aktiv

Diverzifikované

kopírují široké indexy tvořené
řadou aktiv

Bezpečné

podléhají přísné mezinárodní domácí regulaci

Nákladově efektivní

mají velmi nízkou celkovou
nákladovost

Transparentní

složení portfolia a další detaily
jsou zveřejňovány denně

Snadno dostupné a likvidní

obchodované na burze