Dopad na naše fondy
Jeden z těch horších možných scénářů – ruská invaze na Ukrajinu – se naplňuje. Tato agrese je velmi závažným aktem, který ovlivní celosvětové dění. V době vzniku tohoto memoranda ale můžeme konstatovat, že výsledný dopad na portfolia našich fondů OK Smart ETF a OK Smart Bond by měl být relativně limitovaný.
Základem naši strategie vždy byla precizní a široká diverzifikace a racionální skladba portfolií. Právě tyto prvky posilují v situacích jako je tato výslednou stabilitu.
Celková přímá expozice na ruský trh (akciový či dluhopisový) činí v případě OK Smart ETF pouhých cca 0,3 % z celého portfolia, v případě OK Smart Bond jde o cca 0,5 %. Je tedy patrné, že bezprostřední přímý dopad je značně limitován vzhledem k tomu, že naše expozice na ruský trh je velmi malá. Jinými slovy, i když aktuálně ruské akcie prudce oslabují, není třeba se bát přímého ohrožení výnosů fondů.
Samozřejmě, všeobecný strach vede k výprodejům na trzích, který se dotýká zejména rizikových aktiv a globální akciové trhy tak zažívají největší pokles od počátku roku 2020. Nejistota je nyní nejdůležitějším motorem globálních akciových trhů, protože investoři nevědí, co přijde dál.
Například americké technologické akcie, které jsou obecně považovány za růstový a rizikový sektor, od svého předchozího vrcholu klesly již o více než 20 % a ocitly se v tak medvědím trhu. Ovšem nejen vlivem současného dění na Ukrajině. Německý akciový index DAX klesl od poloviny ledna přibližně o 15 %.
Nemělo by být překvapením, že největší zásah zaznamenaly ruské společnosti a společnosti s velkou expozicí na ruském trhu. Hlavní ruský index RTS klesl o více než 60 % z maxima dosaženého v říjnu 2021.
Druhým významným faktorem, který ovlivňuje výnos, je i reakce a vývoj měnových kurzů na nastalou situaci. Koruna vůči hlavním světovým měnám EUR a USD aktuálně razantně oslabuje (tyto tedy měny posilují) a zcela otočila předchozí trend. Jelikož jsme na OK Smart ETF ke konci ledna dokončili proces ukončení zajišťování eurodolarových pozic, má posílení zahraničních měn na výkonnost našeho fondu pozitivní efekt a může tlumit (kompenzovat) pokles cen jednotlivých aktiv.
Na OK Smart Bond držíme plně zajištěné všechny EUR a USD pozice v souladu se dlouhodobou strategií i statutem fondu a budeme v ní budeme i nadále pokračovat.
V závislosti na typu uvalených sankcí lze očekávat, že ten či onen akciový sektor bude více anebo naopak méně zasažen. Otázkou například zůstává dopad do bankovního sektoru a podobně. I v tomto případě ale opět platí, že portfolia OK Smart ETF a Bond jsou široce geograficky a sektorově diverzifikována a dopady tak budou relativně tlumené a krátkodobé.
Ekonomické dopady
Z ekonomického hlediska je vojenský konflikt standardně zdrojem nového inflačního impulsu. Ceny téměř všech komodit rostou, což platí zejména pro energetické komodity, kde je Rusko mnohdy klíčovým hráčem na trhu. Dopad může být ale i u komodit zemědělských, jakými je pšenice či kukuřice, kde jsou Rusko potažmo Ukrajina důležitými exportéry. Zvláště důležité je všechno pro Evropu. Vše lze jasně pozorovat například na vývoji ceny ropy, která překonala úroveň $100 za barel poprvé od roku 2014.
V období válečných konfliktů zpravidla dobře fungují drahé kovy, což se potvrzuje i nyní, když zlato prokazuje svoji roli bezpečného přístavu. Cena unce zlata dnes roste o 3 % a blíží se $1 970. Nachází se tedy jen přibližně $100 pod historickým maximem. Právě drahé kovy mají přitom své zastoupení i v OK Smart ETF, opět z důvodů diverzifikace.
Co můžeme čekat dále?
Klíčovou otázkou pro globální trhy nyní je: Jak bude dále konflikt eskalovat? Než budeme znát odpověď na tuto otázku, bude panovat na trzích nejistota spojená s vyšší volatilitou. Jakmile bude zodpovězena, převáží kalkulace dopadů konfliktu a sankcí nad spekulacemi. Následně bude jasnější, jak moc se bude muset světová ekonomika přizpůsobit novému pořádku.
Obecně ale platí, že zejména v případě pravidelných investic není důvod k jakýmkoliv zásahům, ostatně účel pravidelných investic je právě ve vyvažování takovýchto nečekaných událostí a výkyvů.
Co by měli investoři dělat a naopak nedělat
Zvýšená volatilita po eskalaci konfliktu ukazuje, že trhy tento vývoj neočekávaly a neměly plně oceněny pravděpodobnost hlubšího konfliktu. V blízké budoucnosti očekáváme pokračující volatilitu, protože se světová komunita bude kalibrovat na vzniklou situaci a postupně oznamovat svou reakci na eskalaci konfliktu. Jak bylo nastíněno výše, ceny energií by mohly zamířit výše a ekonomiky závislé na ropě by mohly zaznamenat negativní impulz hospodářské aktivity ve vybraných sektorech.
I když ještě není možné přesně posoudit rozsah geopolitických dopadů na trhy, takovéto události obecně historicky nezabránily tomu, aby se akcie v krátko až střednědobém horizontu posunuly výše. Poklesy způsobené geopolitickými stresovými událostmi jsou u dobře diverzifikovaných portfolií obvykle krátkodobé a omezené. Paradoxně, a historicky ověřeno, platí, že největší riziko pro investory z geopolitických krizí plyne z jejich přehnaných reakcí a nadbytečné aktivitě.
Nyní je extrémně důležité, aby si investoři zachovali klidný postoj a širokou perspektivu a nadále drželi portfolio dostatečně robustní, aby zvládlo ukrajinskou krizi, ale také rychleji rostoucí úrokové sazby v USA.
Ukazuje se, že široká diverzifikace napříč regiony, sektory a třídami aktiv a také světovými měnami umožnuje našim investorům v rámci možností minimalizovat dopady rizik souvisejících s konfliktem na Ukrajině a dalšími geopolitickými riziky ve světě.
Igor Bielik, Ondřej Pěška, Jiří Mikeš