Finanční trhy – Říjen

23. 11. 2021

Říjen se na globálních finančních trzích nesl v opačném duchu než předchozí měsíc. Většina investorů byla totiž optimisticky naladěna a vesměs na všech trzích jsme byli svědky poměrně solidního růstu, který víceméně vymazal předchozí zářijovou korekci. Na druhé straně inflace v USA zůstává vysoko (v říjnu meziročně celková inflace 6,2 %, nejvyšší úrovně za posledních 30 let) a v Eurozóně výrazně zrychluje (v říjnu meziročně celková inflace 4,1 %), což dříve či později bude nutit centrální banky k nějaké reakci. Ty však navzdory rostoucím inflačním tlakům zatím nijak razantněji nezasáhly a příliš se jim nechce do  výraznějšího utahování měnových politik. Jejich trvající podpora tak pomáhá pozitivnímu sentimentu.

Současně inflace v ČR reflektuje silný růst (hlavně domácí) poptávky, ale i vysokou dováženou inflaci. V říjnu se tak meziročně dostala až na 5,8 %! Na to reagovala ve svých vyjádřeních a krocích i ČNB, která průběžně vysílala nepřehlédnutelné signály, že bude muset razantně zakročit a přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Inflace na horizontu měnové politiky ČNB

Zdroj: Prognóza ČNB

Akciové trhy

Ke slušnému vývoji akciových trhů tento měsíc přispěla mimo jiné dobrá výsledková sezóna za 3. čtvrtletí. Řada společností totiž reportovala, že se jim navzdory rostoucím nákladům (personální, materiální atd.) hospodářsky dařilo, a to i na úrovni dosahovaných zisků. Mnoho investorů také využilo poklesy z minulého měsíce pro výhodnější nákupy a celkově jsme tak na akciových trzích sledovali výrazný růst. Akciím na vyspělých trzích se tentokrát dařilo daleko více než těm na rozvíjejících se trzích, na které dopadala rizika rostoucí inflace a zvyšujících se cen energií, ale i rostoucí počet případů nakažených Covid-19.

Dluhopisové trhy

Oproti akciím měly ceny dluhopisů tento měsíc naopak tendenci spíše klesat. Státní dluhopisy jako celek tak pokračovaly v cestě dolů a prohloubily propady z minulých měsíců. Korporátním dluhopisům se v globálním vyjádření také nedařilo, přičemž více klesaly ty ve spekulativním stupni oproti těm v investičním stupni. Zvyšující se inflace se plně promítla i do českých státních dluhopisů a jejich výnosy do splatnosti vzrostly (tj. ceny klesly). Výnosy dvouletých českých státních dluhopisů vzrostly na bezmála 3 %, a těch desetiletých na skoro 2,7 %. Celá česká výnosová křivka se tak posouvá nahoru a současně se zplošťuje. Současné prostředí je tak velmi nevlídné ke konzervativním investicím stojících na dluhopisech, jelikož takto zaměřené strategie mají záporný reálný výnos (tzn. výnos očištěný o inflaci). Klesající ceny dluhopisů ovšem také znamenají rostoucí výnosy do splatnosti a podíváme-li se konkrétně na situaci v našem dluhopisovém fondu OK Smart Bond, pak lze říci, že do budoucna má i dluhopisové portfolio co nabídnout. V přiložené tabulce nabízíme detailní pohled na to, jak to z pohledu výnosů do splatnosti v našem fondu aktuálně vypadá.

 

Měny

Díky překvapivě velkému utažení politiky ze strany ČNB v září a vlivem očekávání, že utahování bude pokračovat, měla česká koruna nakročeno k posilování a mohla si tak dojít pro další zisky. Tento potenciál však koruna v říjnu nenaplnila, když se sice začátkem měsíce na chvíli podívala pod 25,30, ale v jeho druhé polovině oslabila až k hranici 25,70 CZK/EUR. Proti dolaru pak atakovala úroveň 22,20 CZK/USD. Dolar proti euru během října jen osciloval mezi 1,155 a 1,165, a měsíc pak zakončil na spodní hranici tohoto pásma.

Komodity

V říjnu pokračoval růst cen ropy (a dalších energetických surovin, např. zemního plynu). V jednu chvíli tak barel ropy Brent stál až 86 dolarů. Drahé kovy měly tendenci také spíše růst a zlato se dostalo až k 1800 dolarů za jednu unci.

Více informací o vývoji trhů a našich fondů naleznete v právě zveřejněných říjnových factsheetech fondů OK Smart ETF a OK Smart Bond.